کمر در مردان چه دلایلی دارد| دکتر مثبت
کمر درد

علت کمر درد مردان چیست و بهترین راه های درمان آن کدامند؟

کمر درد مردان به عنوان یکی از عوارض شایع و موثر در کاهش دامنه‌ حرکت و عملکرد آقایان شناخته‌ می‌شود. دلایل و عوامل گوناگون از مشکلات استخوانی و اختلال در عضله‌ها گرفته تا سبک زندگی و آسیب‌های ناشی از برخوردهای فیزیکی باعث بروز کمر درد می‌شوند. خوشبختانه این درد ناخوشایند، اغلب درمان‌های ساده‌ای دارد و حتی با انتخاب سبک زندگی بهتر، می‌توان به راحتی از بروز درد کمر جلوگیری کرد. در این مقاله از دکتر مثبت به بررسی دلایل کمر درد در مردان بررسی پرداخته و علاوه بر معرفی نشانه‌های این عارضه، بهترین روش‌های درمانی جهت درمان و بهبود این نوع درد را معرفی می‌کنیم.

Table of Contents

کمر درد در مردان با چه نشانه‌هایی همراه است؟

درد در عضلات و ماهیچه‌ها، محدود شدن دامنه حرکتی و کاهش انعطاف پذیری از جمله مهم‌ترین نشانه‌های کمر درد مردان است. درد موجود در ناحیه کمر در بسیاری از موارد به پاها نیز منتقل شده و قسمت وسیع‌تری را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دلیل کمر درد در مردان چیست؟

علت کمر درد در مردان چیست| دکتر مثبت

همانطور که گفته شد، کمر درد در آقایان عارضه‌ای شایع بوده و تعداد زیادی از افراد با این نوع درد به اشکال مختلف دست و پنجه نرم می‌کنند. بروز کمر درد در مردان از یک دلیل خاص و مشخص منشا نمی‌گیرد. کمر درد در افراد مختلف با دلایل گوناگون در ارتباط بوده و نشانه‌های بالینی آن در افراد متفاوت است. در این بخش دلیل کمر درد مردان را معرفی می‌نماییم:

1. آسیب در عصب سیاتیک سبب کمر درد در مردان می شود

درد سیاتیک از آزار دهنده‌ترین و در عین حال رایج‌ترین دردهای جسمانی در میان آقایان است. فشرده شدن، تحریک و آسیب دیدن عصب سیاتیک علاوه بر ایجاد درد در کمر، لگن و پاها، باعث بی‌حس شدن پاها و بروز علائمی مثل گز گز و سوزن سوزن شدن نیز می‌شود. در بسیاری از موارد، آسیب سیاتیک به تنگی کانال نخاع و بیرون زدگی دیسک مربوط است.

2. پارگی دیسک کمر از عوامل ایجاد درد در آقایان است

ایستادن یا نشستن به مدت طولانی باعث بیرون زدگی و پارگی دیسک خواهد شد. از آنجایی که موقعیت شغلی برخی آقایان ایجاب می‌کند برای مدت زمان طولانی بنشینند یا بایستند، خطر پارگی دیسک کمر در آن‌ها بیشتر می‌شود. دیسک‌ها در کمر به عنوان ضربه گیر عمل کرده و فشاری که به کمر وارد می‌شود، تعدیل می‌کنند. ایستادن و نشستن طولانی مدت سبب بیرون زدگی دیسک از لا به لای مهره‌ها شده با علائمی مثل بروز دردهای شدید در سمت راست همراه است.

بیشتر بدانید
تزریق آمپول کمر درد | کمربند پلاتینر راه درمان درد کمر

علاوه بر این، تنگی کانال نخاع نیز در بسیاری از مواقع منجر به پارگی دیسک کمر و ایجاد درد در نواحی پایین و سمت چپ کمر می‌شود. در این موارد توصیه‌های پزشکی بر تغییر حالت از ایستاده به نشسته و برعکس مبتنی است. به عبارت دیگر لازم است افرادی که به مدت زیاد می‌نشینند یا می‌ایستند، هر ۴۵ دقیقه یک بار به مدت ۵ دقیقه وضعیت خود را تغییر دهند یا چند قدم راه بروند. به این ترتیب می‌توان از پارگی دیسک کمر جلوگیری کرد.

3. پیچ خوردن بیضه باعث درد در کمر آقایان می شود

هنگامی که بیضه درون کیسه بچرخد و طناب اسپرمی پیچ بخورد، پیچ خوردگی بیضه ایجاد خواهد شد. در اثر این عارضه حجم جریان خون در بیضه‌ها کم شده یا مسیر آن مسدود می‌شود‌. به این ترتیب آقایان در ناحیه کمر احساس درد و کشیدگی خواهند داشت.

4. رگ به رگ شدن از اصلی ترین علت کمر درد در مردان مجرد است

از دیگر دلایل کمر درد که باعث آزار و شکایت آقایان می‌شود، کشیدگی و رگ به رگ شدن ناحیه پشت است. این اتفاق معمولا در زمان خم و راست شدن به وجود می‌آید که گاه می‌تواند زانو درد را به همراه داشته باشد. تغییر وضعیت ناگهانی یا حمل اجسام سنگین سبب ایجاد این نوع کمر درد خواهد شد. رگ به رگ شدن کمر همچنین در نتیجه‌ بروز آسیب و حادثه یا برخورد و ضربات فیزیکی نیز ایجاد خواهد شد. پس از رگ به رگ شدن کمر و احساس درد در این ناحیه، با مراجعه به پزشک متخصص، علت دقیق کمر درد بررسی شده و تجویز داروهای ضد التهابی و آرامبخش‌های موثر جهت بهبود درد در دستور کار قرار می‌گیرد.

5. آرتریت التهابی منجر از علت کمر درد در پسران جوان است

اگر به دنبال علت کمر درد در پسران جوان هستید باید اشاره داشت که آرتریت التهابی از مهم‌ترین دلایل بروز این دردها به شمار می‌آید. افراد مبتلا به این عارضه در ناحیه پایین ستون فقرات احساس درد و التهاب دارند. این درد و التهاب با گذشت زمان منجر به محدودیت دامنه حرکتی شده و فعالیت‌های فیزیکی را با اختلال مواجه خواهد نمود. مردانی که در محدوده سنی ۱۵ تا ۳۵ سال قرار دارند، ممکن است به آرتریت التهابی مبتلا شده و دردهای ناشی از این عارضه را تجربه کنند. پس از مراجعه به پزشک متخصص در این حوزه و بهره‌گیری از راهکارهای دقیق، روند تشخیص دلیل بروز این دردها آغاز شده و متدهای درمانی مناسب و کارآمد تعیین می‌شود.

6. رابطه جنسی بر کمر درد در مردان اثرگذار است

رابطه جنسی و کمر درد مردان| دکتر مثبت

برخی آقایان‌ پس از برقراری رابطه جنسی دچار کمر درد می‌شوند. علت کمر درد بعد از رابطه در مردان، اعمال فشار زیاد در این ناحیه است. با این وجود کمر دردهای به وجود آمده پس از انزال در آقایان تنها مدت کوتاهی به طول می‌انجامد و پس از آن بهبود خواهد یافت. در صورتی که کمر درد بعد از رابطه پس از مدت زمان کوتاه از بین نرود و به طور پیوسته باعث آزار فرد شود یا در موارد دیگر بروز دردهای عضلانی دیگر را نیز به همراه داشته باشد، باید به طور دقیق بررسی شده و تحت درمان قرار گیرد.

علت کمر درد بعد از رابطه در مردان

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، برقراری رابطه جنسی ممکن است با بروز کمر درد در آقایان همراه باشد. قرار گرفتن در پوزیشن‌های نامناسب و آزار دهنده، وارد آمدن فشار به ناحیه پشت به دلیل رابطه جنسی سنگین و عدم آمادگی عضلات و ماهیچه‌ها، علت کمر درد مردان بعد از رابطه است. علت کمر درد در مردان مجرد نیز ممکن است به تاثیرات ناشی از خود ارضایی مربوط باشد. پروستاگلاندین ترشح شده در بدن پس از خود ارضایی، باعث ایجاد تغییرات خاصی می‌شود. وقتی حجم این هورمون در بدن افزایش می‌یابد، از مقدار مواد شیمیایی عصبی کاسته شده و شدت التهاب افزایش خواهد یافت.

بیشتر بدانید
قرص کمر درد: بهترین مسکن ها برای کمر درد در 2023

اکثر مردان بعد از ارضا شدن دچار کمر درد می‌شوند. آمار نشان می‌دهد حدود 2 تا 10درصد آقایان کمر درد بعد از ارضا شدن را تجربه می‌کنند. علت کمر درد بعد از ارضا شدن مردان در بسیاری از مواقع انتخاب پوزیشن نامناسب و حرکات غلط است. در طول رابطه جنسی عضلات لگن و کمر دچار انقباض می‌شوند و حتی پوزیشن‌های نامناسب می‌توانند گردن درد را نیز برای افراد به همراه داشته باشد.

از این رو در بعضی از حرکات و موقعیت‌ها، انقباض این نواحی به درد عضلانی و کمر درد خواهد انجامید. درد‌های عضلانی ایجاد شده در بسیاری از موارد سطحی و زودگذر است، اما چنانچه افراد مستعد کمر درد و فشار ماهیچه‌ای باشند، میزان فشار زیاد باشد و عضلات آمادگی لازم را نداشته باشند، شدت و مدت زمان دردها افزایش خواهد یافت. آقایانی که به تنگی کانال نخاع مبتلا هستند نباید در هنگام رابطه جنسی پشت خود را قوس دهند.

افراد مبتلا به دژنراتیو دیسک نیز در زمان رابطه نباید به سمت جلو خم شوند؛ قرار گرفتن در این موقعیت باعث افزایش شدت کمر درد در آن‌ها شده که علت کمر درد پسران مجرد نیز محسوب می‌شود. درمان کمر درد مردان بعد از رابطه با انتخاب موقعیت و پوزیشن مناسب در هنگام نزدیکی امکان پذیر است. طی برقراری رابطه جنسی تعیین موقعیت باید به نحوی باشد که کمترین میزان درد را تجربه کنید. در مقابل، آزاد نکردن اسپرم و باقی ماندن اسپرم‌ها در بیضه اکثرا بی‌خطر است، اما عدم انزال در مواقعی ممکن است منجر به بروز مشکلات روانی و جسمانی شود. علت کمر درد مردان بعد از ارضا نشدن ممکن است با انجام‌ فعالیت‌های شدید و سنگین در حین رابطه جنسی در ارتباط باشد.

علت کمر درد ناگهانی در مردان  چیست؟

علت کمر درد ناگهانی در مردان متفاوت است. ممکن است به شکل ناگهانی، بدون انجام فعالیت‌های سخت و ایجاد فشار در ناحیه کمر دچار کمر درد شوید. برای مشخص شدن دلیل کمر درد مردان آن هم به شکل ناگهانی، لازم است سبک زندگی و فعالیت‌های روزانه آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد. شایع‌ترین دلایل کمر درد ناگهانی در آقایان به شرح زیر است:

پاره شدن یا برآمدگی دیسک از اصلی ترین علت کمر درد ناگهانی در مردان است

همانطور که گفته شد، دیسک‌ها ضربه‌گیرها یا بالشتک هایی هستند که فضای بین مهره‌ای را پر می‌کنند. به این ترتیب دیسک‌ها می‌توانند از ساییده شدن مهره‌ها به هم ممانعت کرده و فرسودگی مهره‌ها را کنترل کنند. چنانچه این دیسک‌های نرم و غضروفی دچار التهاب، تورم یا پارگی شوند، به عصب نخاعی فشار وارد خواهد شد و این موضوع با کمر دردهای ناگهانی‌ همراه است.

کشیده شدن عضله‌ها و رباط‌ها باعث دردهای ناگهای در کمر آقایان می‌شود

از دیگر دلایل بروز دردهای ناگهانی در ناحیه کمر، جابجا کردن اجسام سنگین است. اگر به اقتضای شغل خود مجبور به بلند کردن اجسام سنگین یا انجام فعالیت‌ها و حرکات فیزیکی شدید طی بلند مدت باشید، چرخش ستون فقرات با مشکل مواجه شده و فشار زیادی در عضلات کمر و رباط‌های ستون فقرات اعمال خواهد شد. علاوه بر این در صورتی که اضافه وزن دارید یا شرایط فیزیکی‌تان مناسب نیست، باید برای جلوگیری از کشیده شدن عضله‌ها و رباط‌ها و کمر درد ناشی از آن اقدام نمایید.

آرتروز ؛ تاثیر آن را بر کمر درد جدی بگیرید

بخش‌هایی از پاها و قسمت لگن که دچار آرتروز هستند می‌توانند ناحیه کمر را نیز دچار درد کنند. ابتلا به عارضه آرتروز با باریک شدن فضای اطراف نخاع همراه است. در این صورت تنگی نخاعی سبب ایجاد کمر دردهای ناگهانی و شدید خواهد شد.

بیشتر بدانید
0 تا 100 روماتیسم ستون فقرات

پوکی استخوان ؛ خاموش ترین علت کمر درد مردان است

چنانچه مهره‌های استخوان کمر پوک و شکننده شوند، احتمال فروریختگی و شکستن آن‌ها افزایش می‌یابد. در این صورت ممکن است درد ناگهانی کمر باعث آزار افراد شود.

نحوه تشخیص کمر درد در آقایان

پس از معاینه‌ فیزیکی و بررسی شرح حال بیمار، پزشک برای تشخیص دقیق و اظهار نظر نهایی دستور انجام آزمایشاتی نظیر آزمایش خون، اسکن کامپیوتری (CT) و تصویر برداری رزونانس مغناطیسی (MRI) را خواهد داد. با استفاده از این آزمایشات و عکس برداری‌ها، می‌توان علت دقیق ایجاد کمر درد در آقایان را تشخیص داد.

بهترین راه های درمان کمر درد در آقایان

روش درمان کمر درد مردان| دکتر مثبت

برای درمان کمر درد مردان با توجه به شدت درد و عارضه از راهکارهای متفاوتی استفاده می‌شود. در حالی که درمان دردهای خفیف با استفاده از متدهای درمانی ساده و سطحی امکان پذیر است، برای بهبود و تسکین دردهای شدید به انجام اقدامات جدی‌‌تر نیاز خواهد بود. در این بخش بهترین راهکارهای درمانی جهت بهبود کمر درد در آقایان به شما معرفی خواهد شد.

استفاده از داروها برای کمر درد مردان

مصرف آرامبخش‌ها و داروهای ضد التهاب مثل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن در تسکین کمر درد موثر هستند‌. داروهای شل کننده عضلات نیز در صورتی که کمر درد به دلیل اسپاسم و سفتی عضلات ایجاد شود، می‌توانند در التیام این دردها موثر عمل کنند‌.

فیزیوتراپی و کاهش درد کمر

به منظور کاهش درد ناحیه کمر می‌توان از روش فیزیوتراپی استفاده کرده و از این طریق به افزایش دامنه‌ حرکت و فعالیت‌ فرد نیز کمک نمود. به این ترتیب اغلب پزشکان پس از بررسی‌های لازم، دوره‌های درمان فیزیوتراپی را برای افراد تجویز می‌کنند تا به کم آن درد کمر کاهش و بهبود یابد.

ماساژ درمانی و بهبود درد کمر در آقایان

با استفاده از متد ماساژ‌ درمانی و مراجعه به افراد متخصص در این زمینه می‌توان از شدت درد و گرفتگی در ناحیه کمر کاست. ماساژ مناسب و اصولی علاوه بر کاهش دردهای ایجاد شده در ناحیه کمر، استرس افراد را نیز کاهش داده و موجب آرامش آن‌ها خواهد شد.

استراحت ؛ روشی موثر برای کاهش درد کمر

استراحت و محدود کردن فعالیت‌های فیزیکی از دیگر راهکارهای درمانی برای بهبود کمر درد محسوب می‌شود. علاوه بر این می‌توانید در حین استراحت از کمپرس آب گرم برای کاهش درد و گرفتگی عضلات کمر کمک کنید‌. انتقال گرما به صورت موضعی مسیر جریان خون را باز کرده و درد و اسپاسم را کاهش می‌دهد.

نکته: کمر درد‌ در مردان به عنوان یکی از متداول‌ترین عارضه‌های جسمانی شناخته می‌شود و در اکثر مواقع با استراحت و بهبود سبک زندگی بر طرف خواهد شد. اما چنانچه استراحت و انجام روش‌های درمانی ساده و خانگی از میزان این دردها کم نکرده و دامنه حرکتی فرد محدود شود، لازم است هر چه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه شود و اقدامات درمانی لازم لحاظ گردد.

نتیجه گیری

در این مقاله از دکتر مثبت، اصلی‌ترین دلایل بروز کمر درد مردان را بررسی نموده و نشانه‌ها و علائم آن را ذکر کردیم. دلایل مختلف از بیماری‌های جسمی تا سبک زندگی و بروز حوادث متفاوت ممکن است باعث ایجاد کمر درد در آقایان شود. این دردها ممکن است ناگهانی و شدید یا خفیف و طولانی مدت باشند. از روش‌های درمانی گوناگونی برای تسکین درد کمر در آقایان استفاده می‌شود که باید طبق صلاحدید پزشک معالج در دستور کار قرار گیرند. در صورت مشاهده علائم کمر درد، بی‌حسی و کشیدگی عضلات کمر برای تسکین درد و تسریع در روند معالجه لازم است سریعا به پزشک متخصص مراجعه نمایید و از راهکارهای مناسب برای درمان قطعی کمر درد بهره‌مند شوید.

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *