آمپول درمان درد کمر | دکتر مثبت
کمر درد

آمپول کمر درد؛ درمان با داروهای تزریقی | 2023

آیا می‌دانید بهترین درمان کمردرد چیست؟ آیا با علت تجویز انواع آمپول کمر درد آشنا هستید؟ کمردرد یکی از رایج ترین مشکلاتی است که به دلیل ناتوانی و درد شدید، افراد را روانه مراکز درمانی می‌کند. خوشبختانه اقدامات پیشگیرانه و درمان‌های متنوع می‌توانند به بهبود سریع این مشکل کمک کنند. یکی از درمان‌های سریع کمردرد، استفاده از انواع آمپول‌ها مانند: دیکلوفناک، پردنیزولون و بتامتازون است. اگر تا به حال با درد کمر شدید به بیمارستان مراجعه کرده باشید، احتمالا با این درمان‌ها به خوبی آشنا هستید. از آنجایی که سلامتی شما برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد، در این مقاله قصد داریم در خصوص تعدادی از آمپول‌های کمر درد و علت تجویز آنها صحبت کنیم. مهمان این مقاله از مجله سلامت دکتر مثبت باشید تا در این خصوص بیشتر بدانید.

آشنایی با بیماری کمر درد

بیماری کمر درد به درد متاثر از آسیب به ستون فقرات یا نخاع گفته می‌شود. این مشکل می‌تواند به دلایل زیادی مانند: کار سنگین، نشستن طولانی مدت، ضربه، دیسک کمر، کشش شدید، حرکات ورزشی نادرست، عوارض بعضی از داروها،  شکستگی استخوان، سرطان یا حتی عفونت رخ دهد. درد کمر اغلب با احساس سوزش در اطراف لگن شروع شده و پس از شدت گرفتن به نواحی دیگری مانند ساق پا کشیده می‌شود. متاسفانه این مشکل فقط به دردهای موضعی و یا شدید کمر محدود نمی شود؛ در افرادی که دچار دیسک شدید کمر و گردن هستند ریسک ابتلا به میگرن بسیار بالا است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

مراجعه به پزشک | دکتر مثبت

فراموش نکنید که پیشگیری و درمان سریع از آسیب‌های شدید نخاعی جلوگیری می‌کند. به همین دلیل اگر دچار شرایط زیر هستید، در اسرع وقت با پزشک متخصص ستون فقرات و یا طب فیزیک مشورت کنید. توصیه می‌کنیم افرادی که شرایط زیر را تجربه می‌کنند، حتما برای تشخیص علت مشکل و تجویز بهترین آمپول کمر درد به پزشک متخصص مراجعه کنند:

  • ابتلا به کمردرد شدید به مدت چند هفته
  • استراحت و درمان‌های خانگی به بهبود شرایط شما کمکی نکرده
  • علاوه بر دردکمر دچار گرفتگی‌های متعدد مخصوصا در ناحیه زیر زانو شده‌اید
  • ضعیف و بی حالی شدید عضلات
  • کاهش وزن بی دلیل
بیشتر بدانید
کمردرد: علائم، علت و جدیدترین درمان کمردرد در 2023

با مشاهده این علائم خیلی زود برای معاینه نزد پزشک متخصص بروید تا با تشخیص به هنگام معالجه آغاز شود.

آشنایی با بهترین آمپول کمر درد

امپول های درمان کمر درد | دکتر مثبت

توجه داشته باشید! استفاده از آمپول برای درمان همه بیماران توصیه نمیشود.  می توانید از قرص کمر درد استفاده کنید. تجویز انواع مسکن و امپول برای کمر درد در بسیاری از مواقع برای افرادی که دردهای شدید و غیر قابل تحمل (مثل دردهای سیاتیک) را تجریه می‌کنند، تجویز می گردد. پزشکان متخصص متناسب با نوع آسیب، شدت درد و میزان گرفتگی درمان‌های مختلفی را پیشنهاد می‌کنند. بنابراین برای پاسخ به سوال بهترین آمپول برای کمر درد لازم است در ابتدا شرح حال دقیقی از شما گرفته شود. سپس با توجه علائم و نتایج آزمایش های مختلف، بهترین درمان شروع شده و ادامه پیدا کند.

انواع آمپول کمر درد

برای آشنایی بیشتر شما با انواع درمان‌های تزریقی، در این قسمت از مقاله قصد داریم در مورد رایج‌ترین آمپول های درمانی صحبت کنیم. تجویز آمپول اغلب برای افرادی صورت می‌گیرد که به علت درد شدید قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خود نیستند. این نوع آمپول کمر درد بیشتر از درمان، سبب تسکین موقت درد می‌شوند. به طور کلی آمپول‌های موثر برای درمان درد کمر به دو دسته آمپول مسکن کمر درد و آمپول‌های استروئیدی  تقسیم می‌شوند.

آمپول کمر درد بتامتازون ال آ

امپول بتامتازون ال آ | دکتر مثبت

جالب است که بدانید منشا تعدادی از کمردردهای مزمن، پاسخ های آلرژیک بدن افراد به بعضی از انواع ویروس و بیماری‌ها است. افرادی که به دلیل ابتلا به آلرژی، رماتیسم، بیماری های ویروسی و خود ایمنی دچار کمردرد شده‌اند، باید داروهایی را مصرف کنند که سبب کاهش قدرت سیستم ایمنی آنها می‌شود. امپول بتامتازون ال آ برای کمر درد ناشی از واکنش‌های آلرژیک و پاسخ های شدید ایمنی تجویز شده و در هفته دو نوبت تزریق می‌گردد.

بیشتر بدانید
0 تا 100 روماتیسم ستون فقرات

آمپول کمر درد بتامتازون

برخلاف آمپول بتامتازون ال آ، آمپول بتامتازون برای کمر دردهای ناشی از ضربه های سنگین و یا حرکات ورزشی تزریق می‌شود. داروی بتامتازون در دسته انواع آمپول مسکن کمر درد قرار دارد. بنابراین پس از تزریق، انتظار درمان قطعی و طولانی مدت را نداشته باشید. افراد مبتلا به دیسک کمر می‌توانند در کنار فیزیوتراپی و داروهای موثر از آمپول بتامتازون جهت تسکین دردهای شدید خود مثل درد سیاتیک استفاده کنند. در نظر داشته باشید که آمپول کمر درد شدید با آمپول‌هایی که برای دردهای مقطعی تجویز می‌شوند، بسیار متفاوت هستند.

آمپول کمر درد دیکلوفناک

آمپول دیکلوفناک | دکتر مثبت

آمپول دیکلوفناک یکی از بهترین داروهای استروئیدی است که خاصیت ضد التهابی و تسکینی (ضد درد) دارد. مشابه با آمپول دیکلوفناک ال آ، آمپول دیکلوفناک برای کمر درد ناشی از واکنش‌های آلرژیک تجویز می‌گردد. از آنجایی که این آمپول نوعی مخدر ضعیف است، علاوه بر کاهش قدرت سیستم ایمنی سبب کاهش سریع دردهای مزمن کمر می‌شود.

 این آمپول که در اصطلاح با عنوان آمپول شیری رنگ کمر درد شناخته می‌شود، به رفع سریع دردهای ناشی از آرتروز و التهاب کمک می‌کنند. تسکین درد ناشی از تزریق آمپول دیکلوفناک پس از چند دقیقه به خوبی مشخص می‌شود. البته باید دقت داشته باشید که در موارد محدودی تزریق این دارو باعث واکنش‌های شدید آلرژیک می‌گردد. به همین دلیل قبل از تزریق کامل، برای انجام تست دارو اقدام کنید.

 آمپول کمر درد پردنیزولون

آیا در حال حاضر علاوه بر درد کمر دچار خارش شدید و قرمزی پوست شده‌اید؟ اگر این علائم را تجربه می‌کنید احتمالا پزشک متخصص پردنیزولون آمپول شیری رنگ کمر درد را برای شما تجویز خواهد کرد. پردنیزولون به افرادی تزریق می شود که قادر به ترشح شبه هورمون کورتیکواستروئید نیستند. این هورمون استروئیدی خاصیت ضد التهابی دارد و به کاهش درد و قرمزی ناشی از پاسخ های التهابی کمک می‌کند.

آیا آمپول کمر درد بهترین انتخاب برای تسکین درد است؟

آمپول مسکن کمر درد | دکتر مثبت

پر استفاده‌ترین آمپول های کمر درد آمپول‌های مسکن یا ضد درد هستند. این آمپول‌ها با اثر بر نورون‌های عصبی سبب جلوگیری از انتقال نوروترانسمیترها یا انتقال دهنده‌ها می‌شوند. توقف نوروترانسمیترها و جلوگیری از عبور آنها سبب توقف موقت درد می‌گردد. دقت داشته باشید که به دلیل عوارض بسیار زیاد، بیش از دو تا سه مرتبه در سال نباید از این آمپول‌ها استفاده کنید. در هنگام تجویز امپول برای کمر درد، علت آسیب بسیار اهمیت دارد. پراستفاده‌ترین آمپول کمر درد برای دردهای معمولی کمر شامل: پردنیزولون، کورتیزون، پردنیزون و بتامتازون است. آمپول‌های مسکن در دسته انواع امپول روغنی برای کمر درد هستند.

بیشتر بدانید
درمان درد دنبالچه؛ روش های درمان،علت و علائم

آمپول تقویتی برای کمر درد

آمپول تقویتی برای کمر درد به انواع آمپول‌هایی گفته می‌شود که از طریق تقویت غیر مستقیم عضلات از درد کمر ناشی از ضعف عضلات جلوگیری می‌کند. در بسیاری از مواقع می‌توانید به جای استفاده از آمپول‌های گران قیمت تقویت کننده، از تمرینات ورزشی و مکمل‌های سالم استفاده کنید. فراموش نکنید که هر چه عضلات بدن شما قوی‌تر باشد، احتمال بروز مشکلاتی مانند: درد کمر، دیسک کمر و گردن کمتر خواهد بود. برای پیشگیری از دردهای عضلانی می‌توانید با مربی های با تجربه و متخصصان طب فیزیک مشورت کنید.

نکته پایانی در مقاله آمپول کمر درد

در نهایت پیشنهاد می‌شود قبل از شدیدتر شدن درد های عضلانی به درمان های موثر فکر کنید. استفاده از انواع آمپول کمر درد برای تسکین دردهای شدید بسیار موثر است؛ اما کافی نیست. برای اثرگذاری موثرتر این درمان ها باید از انجام کارهای سنگین اجتناب  کنید و درمان را با ورزش برای کمر درد  و تغییر سبک زندگی آغاز نمایید. همچنین در برخی موارد ااستفاده از انواع پماد کمر درد نیز توصیه می شود.

سوالات متداول

آیا این آمپول‌ها سبب درمان کمر درد می‌شوند؟

همانطور که اشاره شد، بسیاری از این درمان‌ها فقط جنبه تسکین درد و کاهش التهاب دارند. به همین دلیل به تنهایی نمی‌توانند سبب درمان شوند.

آیا می‌توان در دوران بارداری یا شیردهی از این آمپول ها استفاده کرد؟

به طور کلی مصرف بسیاری از داروهای کاهنده التهاب در دوران بارداری ممنوع است. در صورت بارداری حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

برای بهبود سریع‌تر درد کمر چه چه اقدامات دیگری وجود دارد؟

برای بهبود سریع‌تر علاوه بر درمان های دارویی می‌توانید از حرکات ورزشی مخصوص نیز استفاده کنید.

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *