کمر درد ناگهانی| دکتر مثبت
کمر درد

علت ایجاد کمر درد ناگهانی و روش‌های درمان آن

اگر مشغول خواندن این مقاله هستید به احتمال زیاد می‌خواهید بدانید علت کمر درد ناگهانی چیست و چطور می‌شود آن را درمان کرد. کمر درد یکی از شایع‌ترین مشکلات مربوط به ستون فقرات است که افراد زیادی در رده‌های سنی مختلف با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

در ادامه این مقاله از دکتر مثبت سعی داریم به شما اطلاعات جامع و کمک کننده‌ای در رابطه با علت ایجاد دردهای ناگهانی کمر، علائم و روش‌های درمان آن بدهیم، پس درصورتی‌که می‌خواهید با روش‌های درمانی مطمئن این بیماری آگاه شوید تا انتهای مقاله از مجله پزشکی دکتر مثبت با ما همراه باشید.

علائم کمر درد ناگهانی

بررسی نشانه‌ها و علائم کمر درد ناگهانی می‌تواند در تشخیص علت اصلی ایجاد این مسئله به پزشک کمک کند. معمولا تمام موارد کمر درد ناگهانی به یک صورت بروز نمی‌کنند، به‌طور مثال گاهی کمر درد فقط در یک نقطه مشخص از کمر احساس می‌شود و در شرایطی دیگر این درد در سرتاسر بدن پخش می‌شود به‌طوری که تشخیص دقیق محل درد مشکل خواهد بود. در برخی مواقع درد کمر از خود کمر شروع می‌شود و تا پاها ادامه دارد.

علائم مختلف مربوط به کمر درد ناگهانی گاهی به‌تدریج ظاهر می‌شوند و گاهی به محض احساس درد شدید خود را نشان می‌دهند، در شرایط خاص دیگری هم ممکن است علائم پس از انجام یک فعالیت خاص مثل خم‌شدن برای برداشتن یک وسیله نمایان شوند. در ادامه به بیان برخی از علائم رایج کمر درد ناگهانی می‌پردازیم

 • سفت و خشک‌شدن کمر

در شرایط خاصی ممکن است کمر فرد سفت و خشک شود به‌صورتی‌که هرگونه حرکت دادن کمر برای فرد دشوار و گاهی غیرممکن باشد. در چنین شرایطی معمولا تغییر وضعیت یعنی بلندشدن، خوابیدن و نشستن، ممکن است برای شخص بسیار دشوار شود.

 • وضعیت نامناسب بدن
بیشتر بدانید
سیاتیک درد شایع و آزاردهنده؛ آشنایی 0 تا 100 با درد سیاتیک

گاهی ممکن است به‌دلیل درد بسیار شدیدی که افراد در ناحیه کمر خود احساس می‌کنند نتوانند بدن خود را در حالت مطلوب نگه دارند و دائما به حالت قوز کرده و خمیده دیده شوند.

گاهی پس از یک دوره طولانی تحمل کمر درد، ماهیچه‌ها و عضلات فرد تا حد زیادی دچار انقباض می‌شوند که وجود این حالت به خودی‌خود موجب شدت گرفتن دردهای ستون فقرات و ایجاد درد در کمر و حتی گردن درد می‌شود.

علت کمر درد ناگهانی

بلند کردن اجسام سنگین، علت کمر درد ناگهانی| دکتر مثبت

عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند به‌عنوان علت کمر درد ناگهانی گزارش شوند. در ادامه به بیان برخی از مهمترین علت‌های بروز کمر درد ناگهانی می‌پردازیم.

 • بلند کردن اجسام بسیار سنگین

بلند کردن اجسام و اشیاء سنگین می‌تواند فشار ناگهانی بسیار زیادی به ستون فقرات شما وارد کند که نتیجه آن، آسیب به ستون فقرات و ناحیه کمر خواهد بود. در صورت آسیب دیدن ناحیه کمر، شما احساس در این ناحیه، دردهای شدید و ناگهانی را احساس می‌کنید.

 • کشیده‌شدن ماهیچه‌ها و عضلات به‌صورت ناگهان

گاهی انجام فعالیت‌های سنگین یا انجام نادرست برخی تکنیک‌ها و تمرینات ورزشی موجب کشیده‌شدن ناگهانی عضلات و ماهیچه‌های ناحیه کمر می‌شود که این کشیدگی عضلات معمولا با دردهای بسیار شدیدی همراه هستند که گاهی تحمل این دردها کار راحتی نیست.

 • کشیده‌شدن رباط‌ها

انجام نادرست برخی از فعالیت‌های ورزشی یا فعالیت‌های کاری سنگین موجب کشیدگی بیش‌ازحد و پارگی رباط‌های موجود در ناحیه کمر می‌شود. پارگی یا کشیدگی رباط درد بسیار زیادی به‌دنبال دارد.

 • شغل‌های سنگین

گاهی برخی از افراد شغل‌هایی دارند که مجبوراند روزانه اشیاء سنگین زیادی را جابجا کنند. آسیب دیدن ناحیه کمر در چنین افرادی بیشتر از سایرین شایع است.

 • بیماری‌های مرتبط با ستون فقرات

ابتلا به بیماری‌های مرتبط با ستون فقرات مثل بیماری آرتروز یا بیرون‌زدگی دیسک‌های کمر می‌تواند موجب ایجاد درد ناگهانی کمر شود. آرتروز یکی از بیماری‌های مفصلی شایع است که در صورت ابتلا به آن از انجام بسیاری از کارهای روزمره خود عاجز می‌شوید. به‌جز کمر یکی دیگر از موارد شایع آرتروز، آرتروز زانو است که موجب ایجاد زانو درد غیرقابل تحملی در فرد می‌شود.

 • اختلالات خواب

گاهی نداشتن خواب کافی و یا مناسب نبودن مکانی که در آن می‌خوابید موجب می‌شود ستون فقرات شما به‌مدت‌طولانی در حالت نامناسبی قرار بگیرد که در نتیجه آن درد ناگهانی در کمر خود احساس می‌کنید.

بیشتر بدانید
0 تا 100 روماتیسم ستون فقرات

به‌طور معمول بیشتر مشکلات و دردهایی که در ناحیه کمر ایجاد می‌شوند با استراحت‌های مناسب و رعایت برخی مسائل پیشگیری کننده قابل درمان هستند و نیازی به مراجعه به متخصص ندارند اما برخی اوقات که درد ایجاد شده ناشی از مشکلات جدی ستون فقرات باشد، باید حتما شرایط خود را برای یک پزشک متخصص توضیح دهید تا پزشک، نسبت به درمان اصولی شما اقدام کند.

درمان کمر درد ناگهانی

درمان‌های خانگی، کم‌خطرترین روش برای بهبود کمر درد| دکتر مثبت

برای درمان کمر درد ناگهانی ابتدا باید به علت اصلی ایجاد این دردها پی‌برد. قبلا هم گفتیم که بروز کمر درد ناگهانی علت‌های بسیار زیاد و متفاوتی دارد که بعضی از آن‌ها به سادگی و با استراحت مناسب رفع و درمان می‌شوند. بااین حال برخی از نمونه‌های کمر درد، برای اینکه درمان شوند احتیاج به مراقبت‌های پزشکی و عمل به روش‌های درمانی توصیه‌شده توسط پزشک دارند. در ادامه برخی روش های درمانی متداول کمر درد را بیان می‌کنیم.

درمان‌های خانگی

معمولا اولین قدم در درمان کمر دردهای ناگهانی استفاده از روش‌های درمانی خانگی است، بیشتر مردم این کار را انجام می‌دهند و درصورتی‌که مشاهده کنند، انجام و پیگیری این روش، کارساز نیست اقدام به مراجعه به پزشک و عمل به توصیه‌های او می‌کنند.

اهمیت عضلات ناحیه کمر و ستون فقرات به حدی زیاد است که بیشتر وزن بدن را این بخش‌ها تحمل می‌کنند، به‌همین دلیل است که یکی از متداول‌ترین دردهایی که هر انسانی ممکن است تجربه کند، درد در ناحیه کمر است. درمان‌های خانگی که برای درمان کمر درد توصیه می‌شود عبارت هستند از:

 • استراحت
 • مصرف مسکن‌هایی که استفاده از آن‌ها بدون توصیه پزشک خطری به‌دنبال ندارد. مثل استامینوفن.
 • استفاده از کیسه آب یخ یا آب گرم در محل درد. شما می‌توانید هر دو مورد را امتحان کنید و ببینید کدام یک برای شما موثر است.

درمان‌های دارویی

داروهای مسکن و ضدالتهاب بسیار زیادی وجود دارند که در درمان و تسکین دردهای ناشی از کمر درد ناگهانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌علاوه استفاده از برخی پمادها و داروهای شل‌کننده عضلات نیز می‌تواند در رفع مشکلات و دردهای ناحیه کمر بسیار تاثیرگذار باشد.

بیشتر بدانید
قرص گاباپنتین برای کمر درد + عوارض و مواد منع مصرف

البته حتما توجه داشته باشید که به‌هیچ‌عنوان به‌صورت خودسر از این داروها استفاده نکنید و حتما طبق نسخه تجویزی پزشک آن‌ها را استفاده کنید تا از عوارض جانبی ناخواسته این داروها در امان بمانید.

عمل جراحی

درمان بیشتر کمر دردهای ناگهانی ایجاد شده، بدون عمل جراحی و با روش‌های درمانی خانگی یا درمان‌های دارویی امکان‌پذیر است، بااین حال برخی از دردهای کمر هستند که به این درمان‌ها جواب نمی‌دهند و لازم است برای تسکین آن‌ها حتما از روش‌های درمانی همچون عمل جراحی استفاده شود.

عمل جراحی کمر نیز مثل بسیاری از عمل‌های جراحی دیگر عوارض خاص خود را به دنبال دارد و باتوجه به نوع عمل، مدت‌زمان بهبودی فرد می‌تواند از چندین هفته تا چند ماه متفاوت باشد.

سخن پایانی

در این مقاله به بیان علت، علائم و روش‌های درمانی کمر درد پرداختیم. کمر درد ناگهانی یکی از مشکلات رایج است که ممکن است هر فردی در هر رده سنی آن را تجربه کند، این کمر دردها معمولا یک علت خاص ندارند و موارد مختلفی موجب بوجودآمدن آن‌ها می‌شود.

درصورتی‌که به‌ هر دلیلی با کمر درد مواجه شده‌اید بهترین راه درمانی که می‌توانید در پیش بگیرید استراحت و در صورت لزوم استفاده از مسکن‌های معمولی و ساده است. اما در صورت ادامه‌دار بودن درد حتما مشکل را جدی بگیرید و به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

سوالات متداول

چه مواقعی کمر درد می‌تواند خطرناک باشد؟

اگر همزمان با احساس کمر درد احساس کنید بر نخاع شما فشار زیادی وارد می‌شود. یا این‌که به‌طور مدام احساس می‌کنید پاهایتان بی‌حس می‌شود، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

آیا درمان کمر درد با مصرف ویتامین ممکن است؟

هرچند مصرف ویتامین برای کمر درد مضر نخواهد بود اما تاثیر چندانی بر درمان دردهای کمر ندارد.

آیا دلیل کمر درد ناگهانی می‌تواند درد اندام‌های دیگر بدن باشد؟

 بله بسیاری از بیماری‌ها مشکلات، مثل سنگ کلیه و برخی عفونت‌ها ممکن است عوارضی همچون کمر درد داشته باشند.

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *