تصویر فردی با علائم درد زانو و نیازمند درمان زانو درد | دکترمثبت
زانو درد

درمان زانو درد؛ با موثرترین روش های درمان 2023

درمان زانو درد با روش‌های گوناگونی امکان‌پذیر است. برای دست یافتن به بهترین روش درمان زانودرد ابتدا باید علت‌ها را بررسی کرد. از آنجا که امروزه زانو درد یکی از درد‌های رایج در میان افراد جهان به شمار می‌رود، تحقیقات بسیاری برای دست یافتن به روش‌های جدید درمانی انجام شده و درحال انجام است تا با روش‌های نوین بتوان شرایط آسان‌تری برای بیماران مبتلا به زانو درد پدید آورد. از درمان خانگی زانو درد گرفته تا استفاده از زانوبند زاپیامکس، راه‌هایی است که محققان برای علاج زانو درد پیشنهاد داده‌اند. در این مقاله از مجله پزشکی دکتر مثبت به بررسی راه‌های  گوناگون درمان زانو درد پرداخته‌ایم.

شناخت علت‌های زانو درد؛ چرا زانوها دردناک می‌شوند؟

آسیب‌های فیزیکی گاهی ممکن است سبب کمردرد و زانو درد شوند و ما را وارد روند درمان زانو درد نماید. این آسیب‌ها در اثر حرکات نادرست ورزشی، تصادف یا ضربه های شدید ایجاد می‌شوند و زندگی فرد را دچار اختلال می‌نمایند. آسیب‌هایی از این دست، در افرادی که به فعالیت‌های ورزشی می‌پردازند بیشتر به چشم می‌خورد. این آسیب ها ممکن است سبب درد مفصل زانو و استخوان ها شوند که می توان به برخی از آن ها اشاره کرد:

 • شکستگی: استخوان های زانو، از جمله کشکک زانو (کشکک)، ممکن است هنگام سقوط یا تصادفات رانندگی شکسته شوند. همچنین، افرادی که استخوان‌هایشان در اثر پوکی استخوان ضعیف شده است، گاهی می‌توانند به سادگی با قدم گذاشتن اشتباه، دچار شکستگی زانو شوند.
 • منیسک پاره شده: منیسک غضروف سخت و لاستیکی است که به عنوان ضربه‌گیر بین استخوان ساق پا و ران شما عمل می‌کند. اگر زانوی خود را به طور ناگهانی بچرخانید در حالی که وزن را روی آن تحمل می‌کنید، ممکن است پاره شود.
 • بورسیت زانو: برخی از آسیب‌های زانو باعث التهاب در بورس‌ها می‌شوند، کیسه‌های کوچکی از مایع که قسمت خارجی مفصل زانو را تحت فشار قرار می‌دهد تا تاندون‌ها و رباط‌ها به آرامی روی مفصل سر بخورند.
 • تاندونیت کشکک: تاندونیت باعث تحریک و التهاب یک یا چند تاندون می‌شود و روند درمان زانو درد را پیچیده می‌کند. بافت های ضخیم و فیبری که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می‌کنند. این التهاب می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که تاندون کشکک آسیب دیده باشد که از کشکک زانو (کشکک) تا استخوان ساق پا کشیده شده و به شما اجازه می‌دهد لگد بزنید، بدوید و بپرید. دوندگان، اسکی بازان، دوچرخه‌سواران و کسانی که در ورزش‌ها و فعالیت‌های پرش فعالیت می‌کنند ممکن است دچار تاندونیت کشکک شوند.
بیشتر بدانید
شکستگی کشکک زانو؛ علائم، درمان و پیشگیری از آن

آرتروز زانو؛ دلیل زانو درد بزرگسالان

 تصویر پیرمردی با درد زانو و لزوم درمان زانو درد | دکترمثبت

آرتروز وضعیتی است که می‌تواند مفاصل مختلف بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. زمانی که به آرتروز در زانو دچار شده‌اید، باعث تورم مفصل می‌شود که وضعیت دردناکی است و لازم است درپی درمان ورم زانو  باشیم و سپس درمان آرتروز را آغاز کنیم. آرتروز به  فرسایش غضروف های مفاصل مربوط است. آرتروزدر زانو با گذشت زمان و با افزایش سن بیشتر ایجاد می‌شود. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد که می تواند زانوها را درگیر کند.

علت  و درمان زانو درد در کودکان

از عمده ترین عواملی که می توانند موجب زانو درد در کودکان شوند ، می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • تعادل نداشتن در عضلات ران که از مفصل زانو حمایت می کند
 • زانوهایی که هنوز منعطف نیستند
 • مشکلاتی که در تراز زانوها پدید می آید
 • به کارگیری تجهیزات غیر استاندارد در مسیر آموزش
 • فعالیت های ورزشی زیاد و غیر استاندارد

البته ممکن است عوامل دیگری نیز موجب زانودرد کودکان شود که پزشک لا معاینات لازم دلیل اصلی زانودرد در کودکان را مشخص خواهد کرد.

علائم زانو درد؛ نشانه‌های اولیه تشخیص برای درمان زانو درد

آغاز زانو درد با بروز برخی نشانه‌ها همراه است. با مشاهده این علائم  بایستی نخستین گام ها برای درمان زانو درد را آغاز و از پیشروی آسیب جلوگیری کنید. علائم و نشانه‌هایی که گاهی با زانو درد همراه است عبارتند از:

 • تورم و سفتی
 • قرمزی و گرمی زانو هنگام لمس
 • ضعف یا بی ثباتی
 • صداهای ترکیدن یا خرخر کردن
 • ناتوانی در صاف کردن کامل زانو درد

اگر با این علائم در محل زانویتان روبه رو شدید، احتمالا باید زانو درتان را جدی بگیرید و خیلی زود راه مناسب درمان را پیدا کنید.

تشخیص زانو درد چگونه انجام می‌شود؟

برای یافتن روش درست درمان پزشک پس از معاینه فیزیکی  زانو، لگن و پاهای شما ممکن است برای تشخیص دقیق‌تر یکی از روش‌های تصویر برداری را توصیه نماید. استفاده از اشعه ایکس، ام آر ای زانو پزشک را در تجویز درست راه درمان کمک خواهد کرد. به این ترتیب شما با مراجعه به مراکز تصویر برداری یا ام آر ای نتیجه را به پزشک اطلاع می‌دهید و پس از بررسی نتایج تصویر برداری درمان آغاز خواهد شد.

درمان خانگی زانو درد

اگر زانو درد خفیف تا متوسط دارید، اغلب می‌توانید آن را در خانه درمان کنید. چه به دلیل پیچ خوردگی یا برای درمان خانگی آرتروز زانو، راه‌های مختلفی برای مدیریت آن وجود دارد. درد  خفیف ناشی از التهاب یا یک آسیب جزئی اغلب بدون کمک پزشکی برطرف می‌شود. درمان‌های خانگی می‌تواند سطح راحتی شما را بهبود بخشد و به شما در مدیریت علائم کمک کند. اما اگر درد متوسط تا شدید باشد یا اگر علائم ادامه یابد یا بدتر شود، ممکن است برای ارزیابی کامل نیاز به مراقبت‌های پزشکی داشته باشید. پس درمان را با موارد زیر آغاز کنید:

 • استراحت: با آغاز زانو درد بهتر است چندین روز به ناحیه آسیب دیده استراحت بدهید. استراحت سبب می‌شود تا زانو پس از آسیب با عدم تحرک به بازیابی خود بپردازد.
 • ورزش: حرکات ورزشی برای درمان زانو درد حتما باید به وسیله پزشک یا فیزیوتراپیست تجویز شود. توصیه‌ها شامل برخی حرکات کششی و پیاده‌روی‌های کوتاه مدت خواهد بود.
 • کاهش وزن: کنترل توده بدنی یکی از مهمترین نکاتی است که باید برای درمان درد زانو به آن توجه کرد. افزایش وزن یکی از دلایل اصلی بروز دردها در ناحیه زانو به شمار می‌رود.
 • کمپرس سرد و گرم: پد گرم کننده به کاهش دردهای زانو کمک می‌کند. برای این منظور می‌توانید از حوله‌های گرم یا کیسه‌های یخ استفاده کنید. در روزهای نخست از کیسه یخ و و پس از یک هفته از کیسه آب گرم یا حوله گرم استفاده نمایید.
 • زانوبند زاپیامکس: زانوبند زاپیامکس یکی از فناوری‌های نوین در درمان زانو درد است. این زانوبندها با قابلیت UICمی توانند به خوبی دردهای زانو را مدیریت نمایند.
بیشتر بدانید
معرفی ۴ پماد موثر برای ورم زانو؛ تسکین موضعی و سریع درد

داروی گیاهی برای زانو درد؛ درمان طبیعی زانو درد

تصویر داروهای گیاهی و درمان زانو درد | دکترمثبت

شاید خیلی‌ها به درمان طبیعی زانو درد بیشتر از درمان‌های دارویی توجه کنند. داروهای گیاهی را از دیرباز برای درمان زانو درد استفاده می‌کردند و امتحان خود را پس داده‌اند. در مسیر درمان می‌توانید این داروهای خانگی را نیز امتحان کنید:

زنجبیل؛ معجزه کاهش التهاب زانو

زنجبیل برای وضعیت زانو درد شما معجزه می‌کند که این درد ناشی از کشیدگی عضلانی یا آرتریت باشد. این درمان برای زانو درد به دلیل خواص ضد التهابی، ضد زخم و آنتی اکسیدانی آن می‌تواند مفید باشد. به طور کلی، به بهبود ایمنی بدن شما کمک می‌کند. می‌توانید با روش‌های متعددی مانند مصرف خود زنجبیل با رژیم غذایی روزانه، نوشیدن چای زنجبیل یا زنجبیل با شیر، درد زانو خود را با زنجبیل درمان کنید. همچنین می‌توانید زنجبیل را با آب روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

خواص زردچوبه برای درمان درد ناحیه زانو

زردچوبه از پودر زرد رنگی که از ریشه گیاه زردچوبه آسیاب شده است منشاء می‌گیرد. زردچوبه دارای خواص ضد التهابی است و به اصلاح پاسخ‌های سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند. راه‌های مختلفی برای استفاده از زردچوبه برای درمان زانودرد وجود دارد. به عنوان مثال، برای درمان زانو درد می‌توانید زردچوبه را مخلوط با شیر گرم مصرف کنید. همچنین می‌توانید خمیر زردچوبه را روی ناحیه آسیب‌دیده برای روند بهبودی بمالید.

فلفل و کاهش درد زانو

فلفل کاین حاوی یک جزء حیاتی به نام کپسایسین است که دارای خواص تسکین دهنده درد است که روند بهبود زانو درد شما را تسهیل می‌کند. به تحریک جریان خون و افزایش گردش خون نیز کمک می‌کند. برای استفاده از فلفل کاین  برای تسکین درد زانو، می‌توانید این ادویه را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. از طرف دیگر، می‌توانید آن را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده اعمال کنید.

بهترین داروی زانو درد؛ داروهایی برای تسکین موقت

باید بگوییم که اکثر داروهای شیمیایی دارای مزایا و در کنار آن عوارض جانبی هستند. با توجه به این موضوع پزشکان برای اثرگذاری بهتر داروها و کاهش عوارض جانبی آن‌ها، دوز مصرفی و مدت خاصی را برای استفاده مشخص می‌کنند. در این لیستی از قرص‌های کاهش دهنده درد را آورده‌ایم. این قرص‌ها برای دردهایی مانند سیاتیک و دردهایی ناحیه زانو استفاده می‌شوند.  بهتر است قبل از استفاده، دستورالعمل تجویزشده توسط پزشک را مطالعه کنید.

بیشتر بدانید
قرص زانو درد؛ بهترین قرص‌ها برای تسکین موقت درد زانو | 2023
نام دارو حداکثر دوز مصرفی در روز
ایبوپروفن 2400 میلی‌گرم
ناپروکسن 1000 میلی‌گرم
ناپروکسن سدیم 1375 میلی‌گرم
دیکلوفناک 150 میلی‌گرم
سلکوکسیب 400 میلی‌گرم
اتوریکوکسیب 60 میلی‌گرم

این داروها در اشکال مختلفی مثل آمپول و پماد برای زانو درد هم در دسترس هستند که شما می توانید براساس نوع آسیب و شدت درد و البته مشاوره با پزشک از یکی از انواع داروها برای کاستن ار زانو درد استفاده نمایید.

جراحی‌؛ آخرین راه درمان زانو درد

تصویر پزشگ جراح درحال درمان زانو درد با جراحی | دکتر مثبت

اگر درد زانو شما به سایر روش‌های تسکین درد برای آسیب‌های ساختاری پاسخ نداده باشد، ممکن است به آن نیاز داشته باشید. جراحی زانو ممکن است به شیوه های گوناگون انجام شود مانند:

 • جراحی آرتروسکوپی: عملی که برای بررسی وضعیت زانو و ترمیم آسیب‌ها صورت می‌گیرد
 • جراحی تعویض زانو: این عمل در شرایط خاص به عنوان راه حل نهایی صورت می‌گیرد
 • تعویض جزئی زانو:  این جراحی به تعویض بخشی از زانو می‌انجامد
 • جراحی استئوتومی زانو: در این جراحی وضعیت زانو بهینه می شود و به فعالیت طبیعی خود باز می‌گردد

نوع جراحی را پزشک متخصص با توجه به اطلاعات دریافتی از معاینات مشخص خواهد کرد.

زانودرد و هر آنچه باید درباره درمان آن بدانید

در این مقاله درباره دلایل، نشانه ها و راه های تشخیص زانو درد اطلاعاتی در اختیارتان قرار دادیم. همچنین راه های گوناگون درمان زانو درد را بررسی کردیم. با توجه به نوع آسیب وارد شده به زانو و همچنین شدت درد و نشانه‌های ظاهری می‌توانید نسبت به گزینش نوع درمان تصمیم بگیرید. در هر صورت بایستی از آغازین مراحل درمان با پزشک یا فیزیوتراپیست مشاوره کنید تا دچار آسیب دیدگی بیشتر نشوید.

پرتکرارترین پرسش‌ها درباره درمان زانو درد

برای درمان زانو درد کمپرس گرم بهتر است یا سرد؟

اگر در زانوی شما ورم وجود دارد، باید حداقل 72 ساعت یخ بگذارید تا تورم کاهش یابد. پس از آن، می‌توان از گرما برای کمک به بازیابی تحرک استفاده کرد. اگر از سفتی و سفتی مفاصل رنج می‌برید، گرما می‌تواند به آرام کردن آن‌ها کمک کند.

برای درمان زانو درد های ناشی از ارتروز چه روشی بهتر است؟

برای شروع، شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی تند را امتحان کنید. برای استحکام در مفاصل زانو، اسکات روی دیوار، بالا بردن ساق پا، فر کردن همسترینگ و بالا بردن ساق پا را امتحان کنید.

علت درد پشت زانو چیست؟

علت درد پشت زانو ممکن است دلایلی مانند گرفتگی عضلات پا، کیست بیکر و اسیب دیدگی همسترینگ داشته باشد. البته حرکات سنگین ورزشی نیز می‌تواند دلیل این درد باشد.

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *