درمان دیسک کمر در منزل با روش های خانگی| دکتر مثبت
سایر

درمان دیسک کمر در منزل با آسان ترین روش ها

کمر درد ناشی از بیرون زدگی یا آسیب دیدن دیسک از جمله دردهای شایع در میان آقایان و خانم‌ها است. درد دیسک کمر ممکن‌ است در سنین مختلف باعث آزار افراد شده و دامنه حرکت آن‌ها را محدود کند. به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال راهکارهای درمان دیسک کمر در منزل هستند. جابجا کردن اجسام سنگین و آسیب دیدن کمر در نتیجه ضربه یا سانحه ممکن است با آسیب دیدگی دیسک همراه باشد‌. دیسک‌ها را می‌توان بالشتک‌هایی ضربه گیر در میان مهره‌های کمر دانست که از ساییده شدن مهره‌ها روی یکدیگر جلوگیری می‌کنند.

چنانچه دیسک کمر آسیب دیده یا از جایگاه خارج شود، دردی در سراسر ناحیه کمر شکل می‌گیرد. برای درمان و بهبود دیسک کمر در منزل می‌توان ضمن استفاده از راهکارهای شیمیایی و مصرف داروها از ترفندها و متدهای خانگی و سنتی استفاده نمود. در ادامه این مقاله از سایت دکتر مثبت بهترین روش‌های درمان دیسک کمر در منزل را معرفی نموده و با مزایای استفاده از این روش‌ها آشنا خواهیم شد.

بهترین روش‌ های درمان دیسک کمر در منزل

بهترین راه های درمان دیسک کمر در منزل| دکتر مثبت

برای درمان درد دیسک کمر در مراحل ابتدایی و در صورتی که این دردها از شدت بالایی برخوردار نباشند، از روش‌هایی غیر از جراحی استفاده می‌شود. این روش‌ها ممکن است شامل فیزیوتراپی، ماساژ درمانی، آب درمانی، دارو درمانی، استراحت، تمرینات خانگی و تزریق استروئید اپیدورال (ESI) باشند. در صورت استفاده به موقع و مناسب از روش‌های درمانی ذکر شده، پس از حدود 6 هفته نشانه‌های درد و ناراحتی در بیماران از بین خواهد رفت و می‌توانند به حالت عادی باز گردند‌.

1.     استراحت کردن؛ راه حل اولیه درمان دیسک کمر در منزل

اگر به اقتضای شرایط کار یا تحت تاثیر شرایط زندگی، فشار زیادی به کمر خود وارد نموده‌اید، لازم است حتما برای بهبود درد ناشی از بیرون زدگی دیسک، توجه به نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر در منزل را در دستور کار قرار دهید. توجه داشته باشید که هنگام استراحت کردن نباید به طور مداوم در یک موقعیت یا حالت خاص قرار گیرید. سعی کنید در زمان استراحت روی تخت روی پهلو و به شکل جنینی بخوابید. اگر دوست دارید به شکل طاق باز بخوابید بهتر است یک بالش کوچک زیر زانوهایتان قرار دهید. به این ترتیب کمر کاملا به تشک می‌چسبد و در این پوزیشن احساس درد و ناراحتی کمتری تجربه خواهید کرد.‌

برای افرادی که کمر درد دارند توجه به برخی توصیه‌ها و به کار بستن آن‌ها الزامی است. یکی از مهم‌ترین توصیه‌ها در این زمینه، خوابیدن روی تشک سفت است. در صورتی که تشک نرم باشد و بدن بیمار به شکل کامل درون تشک فرو برود، احساس کمر درد بیشتری تجربه خواهد شد. افرادی که به پشت می‌خوابند بهتر است بالش یا کوسنی کوچک زیر گودی کمر خود قرار دهند. اگر یک بالش کوچک زیر گودی کمر و یک بالش کوچک زیر ران‌ها قرار گیرد، موقعیتی مناسب برای استراحت بیماران مبتلا به درد دیسک کمر و آرتروز لگن به وجود خواهد آورد. اگر به پهلو می‌خوابید می‌توانید بالش یا کوسنی کوچک و سبک بین زانوها قرار دهید تا در طول مدت استراحت، به کمرتان فشار وارد نشده و احساس درد نکنید.

همچنین توجه داشته باشید برای بهبود درد دیسک کمر باید از بی‌خوابی و بدخوابی پرهیز کنید. لازم است حدود 7 الی 9 ساعت در طول شبانه روز به خواب اختصاص داده شود. خواب کافی ضمن کمک به کنترل ترشح هورمون استرس، در کمک به تناسب وزن بدن نیز موثر است‌. توصیه می‌شود افراد مبتلا به درد دیسک کمر حتما ساعات مناسبی در شبانه روز را به خواب مناسب اختصاص دهند‌.

2.     پیاده روی کنترل شده؛ تسریع کننده درمان دیسک کمر در منزل

پیاده روی به درمان دیسک کمر در منزل کمک می کند| دکتر مثبت

اگر به دنبال راهکاری مناسب برای درمان دیسک کمر در منزل هستید، می‌توانید قدم زدن و پیاده روی را امتحان کنید. قدم زدن آهسته و کنترل شده جزء فعالیت‌هایی است که روند درمان و بهبود دیسک کمر را تسریع می‌کند. در این شرایط استقامت و توان بدن شما طول مدت قدم زدن را تعیین می‌کند. چنانچه در طول قدم زدن درد دیسک کمر آغاز شود به معنای آن است که فعالیت و راه رفتن کافی است.

بهتر است روزانه به فاصله دو تا سه ساعت و به مدت 10 تا 20 دقیقه روی سطح صاف، بدون شیب و بدون پله‌ قدم بزنید. مسافتی که برای پیاده روی و قدم زدن در نظر می‌گیرد باید به اندازه‌ای باشد که بدنتان خسته و دچار درد و بی‌حسی نشود. نوع دیسک و‌ ابتلا یا عدم ابتلا به عارضه تنگی کانال میزان فعالیت و طول پیاده روی را مشخص خواهد کرد. اگر برای درمان دیسک کمر در منزل، پیاده روی منظم را در دستور کار قرار دهید، فرایند بهبود شما با سهولت و سرعت بالاتری طی خواهد شد.

3.     مصرف آرامبخش؛ اولین اقدام درمان دیسک کمر در منزل

بسیاری از بیماران برای درمان سریع درد دیسک کمر از انواع مسکن‌ها و آرامبخش‌های ضد التهابی مطابق دستور پزشک استفاده می‌کنند. اگر این داروها بر مبنای برنامه ریزی دقیق و زمانبندی منظم مصرف شوند، در کاهش و بهبود درد دیسک کمر تاثیر بسزایی خواهند داشت. داروها باید در زمان مشخص استفاده شده و مصرف آن‌ها به تاخیر نیفتد، علاوه بر این نباید برای شروع درد منتظر باشید و پس از احساس درد داروها را مصرف کنید. در صورتی که برای سایر مشکلات از داروهای دیگر استفاده می‌کنید نیز باید حتما تداخلات دارویی این داروها را تحت نظارت پزشک بررسی کنید‌.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) می‌توانند از درد دیسک کمر بکاهند. این داروها شامل موارد زیر میشوند:

          آسپرین

          ناپروکسن

          ایبوپروفن

          سلکوکسیب (Celebrex)

تجویز شل کننده‌های عضلانی مانند متوکاربامول (روباکسین)، کاریزوپروادول (soma) اسیکلوبنزاپرین (فلکسریل) نیز در بسیاری از مواقع جهت کنترل اسپاسم ماهیچه‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد. جهت کاهش میزان تورم و التهاب اعصاب از استروئید‌ها نیز استفاده می‌شود. این داروها به شکل خوراکی (به عنوان بسته دوز Medrol)) با دوز پایین طی دوره‌ای حدود پنج روز به مصرف می‌رسند و یکی از راه‌های درمان دیسک کمر در منزل به حساب می‌ایند.

4.     ماساژ ؛ درمان هر دردی به ویژه دردهای عضلانی

از ماساژ درمانی به عنوان یکی دیگر از راهکارهای کارآمد جهت درمان دیسک کمر در منزل یاد می‌شود. در این روش درمانی با استفاده از روغن‌های گیاهی و ارگانیک و حرکت انگشتان در نقاط مختلف کمر، فشارهایی ملایم، تکرار شونده و منظم به سر تا سر ناحیه کمر وارد می‌شود‌. این حرکات و فشارها با بهبود جریان خون بدن در درمان مشکلاتی نظیر درد دیسک کمر موثر هستند‌.

برای استفاده از تکنیک ماساژ درمانی به صورت حرفه‌ای، حتما به مراکز معتبر مراجعه کرده و انجام این تکنیک‌ها را به دست متخصصین ماهر بسپارید. علاوه بر این لازم است از روغن‌های اصل و ارگانیک برای ماساژ استفاده نمایید. برخی از این روغن‌ها دارای خواص تسکین دهندگی بالا بوده و پس از جذب شدن در پوست به بهبود دردهای موضعی کمک می‌کنند‌. برای تهیه بهترین روغن برای دیسک کمر نیز لازم است به فروشگاه‌های معتبر مراجعه شود. مناسب‌ترین روغن‌هایی که برای درمان دیسک کمر در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل موارد زیر هستند:

·         روغن اسطوخودوس

·         مرزنجوش

·         اسانس چوب صندل

·         اسانس رازیانه

·         اسانس میخک

5.     آب درمانی؛ نرم کننده عضلات کمر

شنا از راه های درمان دیسک کمر در منزل است| دکتر مثبت

این روش درمانی به صورت گسترده برای بهبود درد نقاط مختلف بدن مانند زانو درد، کمر، گردن، و … به کار گرفته می‌شود. برای بهبود درد ناشی از آسیب دیدگی یا بیرون زدگی دیسک کمر می‌توانید به صورت مداوم و زمان بندی شده در آب راه رفته یا شنا کنید. به این منظور می‌توانید هفته‌ای یک تا سه بار به استخر بروید و با توجه به شرایط جسمانی خود در آب شنا کرده یا قدم بزنید. تاثیر آب درمانی در بهبود دردهایی مانند درد دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی به اندازه‌ای است که بسیاری از متخصصان مغز و اعصاب در کنار تجویز داروها یا معالجه به واسطه فیزیوتراپی، آب درمانی را توصیه می‌کنند.

6.     استفاده از کمربند طبی؛ بهترین درمان دیسک کمر در منزل

برای تسکین و کاهش درد دیسک کمر، با توجه به شرایط بیمار می‌توان از کمربندهای طبی استفاده نمود. انواع کمربندهای طبی جهت جلوگیری از درد پایین کمر یا کمک به درمان آن توسط پزشکان توصیه می‌شود. با وجود این که کمربندهای طبی غالبا ساختاری حجیم و ضخیم داشته و بستن آن ممکن است باعث احساس نارحتی در افراد شود، تداوم در استفاده از آن‌ها تاثیر بسزایی در کاهش و بهبود دردها خواهد داشت.

این کمربندها قسمت پایینی کمر را در بر گرفته و به حفظ حالت استحکام کمر کمک می‌کنند. گرمای حاصل از بستن این کمربندها نیز در افزایش سرعت گردش خون موثر است و در بهبود این دردها اثر گذار است. در هنگام فعالیت‌های جسمانی و رانندگی می‌توانید از این کمربندهای طبی استفاده نمایید. در صورت تمایل می‌توان این کمربندها را حتی در هنگام شب و زمان خواب نیز به کمر بست و از مزایای آن بهره‌مند شد.

7.     برنامه تغذیه‌ای مناسب؛ کمک کننده به درمان دیسک کمر در منزل

یکی از موثرترین فاکتورهای درمان دیسک کمر در افراد، توجه به نوع تغذیه و استفاده از مواد غذایی مناسب است. یک رژیم غذایی ضد التهاب به شما برای بهبود دردهای ناشی از بیرون زدگی یا آسیب دیسک کمر کمک خواهد کرد. افزایش علائم التهاب در بدن استخوان‌ها، ماهیچه و مفاصل را ضعیف و شکننده خواهد نمود. برای جلوگیری از ضعیف شدن سیستم حرکتی و بهبود درد دیسک کمر لازم است به مصرف بالای آب در طول روز توجه کنید. به جریان در آمدن آب در میان مفاصل و عضلات، بهبود درد سیستم حرکتی را تسریع و تسهیل می‌نماید.

در کنار مصرف مقادیر بالای آب لازم است استفاده از سبزیجات را در صدر فهرست مواد غذایی روزانه قرار دهید. استفاده از آووکادو در کاهش دردهای عضلانی و درد دیسک‌ کمر تاثیر مثبتی دارد. شما می‌توانید دو روز در هفته از آووکادو در رژیم غذایی خود بهره بگیرید. در کنار استفاده مداوم از سبزیجات، مصرف چربی‌های سالمی مانند روغن زیتون و روغن نارگیل نیز در بهبود این دردها موثر تلقی می‌شوند. مغز گردو، مغز بادام، سویا و پروتئین‌های بدون چربی مانند گوشت گوسفند، گوشت گاو و گوشت ماهی‌ نیز به شما برای بهبود شرایط و کاهش دردها کمک می‌کند. قرار دادن مواد غذایی تخمیر شده‌ای مانند پروبیوتیک‌ها در رژیم تغذیه‌ای نیز می‌تواند عملکردی مناسب جهت تسکین دردها و بهبود بیماری باشد.

برای کمک به بهبود حداکثری درد دیسک کمر و دیگر دردهای مفصلی و استخوانی لازم است از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی به میزان کافی استفاده شود. ویتامین D، ویتامین C، آهن، کلسیم، منیزیم و امگا3 جزء ضروری‌ترین مواد معدنی هستند که استفاده از آن‌ها به افراد مبتلا به درد دیسک کمر توصیه می‌شود.

8.     کمپرس سرد و گرم؛ آرامش بخش درد کمر

سرد و گرم کردن به صورت پیوسته در کاهش میزان درد کمر تاثیر قابل اعتنایی دارد. شما می‌توانید استفاده مداوم و زمان بندی شده از کمپرس آب سرد و گرم را به عنوان یکی از روش‌های خانگی موثر در درمان دیسک کمر در نظر بگیرید. بهتر است در طول روز کمپرس آب گرم را روی ناحیه دردناک کمر قرار داده و پس از اثربخشی کامل از کمپرس آب سرد استفاده کنید.

9.     استفاده از گیاه آلوئه‌ورا؛ شفادهنده طبیعی

آلوئه ورا از گیاهان دارویی دارویی و شفابخش به شمار آمده و منبعی غنی از ویامین A، C، E وB12  محسوب می‌شود که حتی برای درمان جوش هم موثر است. در این گیاه هشت آنزیم موثر شامل آلکالین فسفاتاز، آمیلاز، برادی کیناز، کربوکسی پپتیداز، کاتالاز، سلولاز، لیپاز، و پراکسیداز وجود دارد. علاوه بر این، انواع مواد معدنی نظیز کلسیم، کروم، مس، سلنیوم، منیزیم، منگنز، پتاسیم، سدیم و روی نیز در این گیاه وجود دارند. خاصیت ضد التهابی این گیاه در درمان دیسک کمر و آرتریت موثر است‌.

سخن پایانی درباره درمان دیسک کمر در منزل

درد دیسک کمر از جمله دردهای آزار دهنده‌‌ای است که در افراد مختلف با نشانه‌ها و شدت مختلف بروز می‌یابد.‌ در این مقاله بهترین و موثرترین روش‌های درمان دیسک کمر در منزل را عنوان کرده و شرح دادیم. با استفاده از نکات ذکر شده می‌توانید برای درمان هر چه سریعتر درد دیسک کمر وارد عمل شده و از تکنیک‌های درمانی ارائه شده به منظور سرعت بخشیدن به روند درمان خود بهره‌ بگیرید.

سوالات متداول

آیا درمان دیسک کمر در منزل امکان پذیر است؟

بله، به کمک راهکارهایی مانند ورزش، آب درمانی و ماساژ می‌توان دیسک کمر را در منزل درمان کرد. البته خوب است که قبل از شروع درمان خانگی، به پزشک مراجعه کنید.

بهترین داروها برای درمان دیسک کمر در منزل کدامند؟

ناپروکسن، ایبوپروفن و سلکوکسیب از بهترین داروها برای دیسک کمر هستند.

از چه روغن هایی برای ماساژ دیسک کمر استفاده کنیم؟

اسطوخودوس، اسانس رازیانه و اسانس میخک از بهترین روغن‌ها برای ماساژ دیسک کمر هستند.

 

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بیشتر بدانید
عفونت ستون فقرات: علل، علائم و روش‌های درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *